Historia Klubu

Gostyniński Klub Poetycki zrodził się z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej i redakcji „Gazety Gostynińskiej”, z którą współpracowała p. Julia Łoś. Do redakcji gazety mieszkańcy naszego miasta przynosili swoje wiersze, prosząc o publikację. Podczas ich lektury zrodził się pomysł spotkania
z autorami. Jego organizacją zajęła się Biblioteka przy współpracy p. Julii. Pierwsze spotkanie odbyło się we wrześniu 1994 r. i już wtedy został powołany Klub, zrzeszający poetów miasta i okolic. Biblioteka objęła nad nim patronat, a p. J. Łoś została opiekunem literackim Klubu. Do współpracy zaprosiliśmy Gostynińskie Towarzystwo Popierania Twórczości Plastycznej z jej prezesem p. Pawłem Tencerem. Opracowane zostały też zadania Klubu: cykliczne spotkania w Bibliotece, udział w konkursach literackich, a przede wszystkim przygotowywanie do druku tomików poetyckich. Wśród twórców i sympatyków GKP znalazły się panie: Julia Łoś, Zenona Radzka, Maria Trocha, Urszula Osiecka-Pieniążek, Grażyna Tomczak, Jolanta Bigus oraz panowie: Zbigniew Ligocki, Michał Pawełkiewicz, Edward Wojtczak. Później dołączyli Julianna Syska, Teresa Wojno, Anna Łuczyńska, Grażyna Dutkiewicz, Małgorzata Zwierz, Anna Kwiatkowska, Jerzy Staliński i Roman Ryszewski.

Wkrótce rozpoczęliśmy spotkania z mieszkańcami miasta. Nazwaliśmy je „Biesiadami przy świecach”
i w takiej formie przetrwały one do dziś choć zmieniły nazwę na Czwartkowe Biesiady Literackie.

Jednym z zadań Klubu było wydawanie tomików. Pierwszy z nich ukazał się w 1996 r. , kiedy to Biblioteka obchodziła 50. rocznicę powstania. Nosił tytuł „Kroki ku słońcu”. W tym też roku po raz pierwszy GKP przy współudziale Biblioteki zaprosił twórców na Turniej Jednego Wiersza. Konkurs ten cieszy się niesłabnącym powodzeniem do dziś.

Wiersze miłosne złożyły się na kolejną antologię autorów zrzeszonych w Gostynińskim Klubie Poetyckim. Zatytułowaliśmy go „Miłość”. Zbiorek ten stał się zaczątkiem serii wydawniczej sygnowanej jako „Biblioteczka Gostynińska”.

Przygotowania do kolejnej publikacji nie obyły się bez smutnych chwil. Wiadomość o śmierci
J. Stalińskiego, w grudniu 1999 r. przyjęliśmy z ogromnym smutkiem. W kronice Klubu Z. Ligocki napisał:

przerwanym tętnem trwania

pędzisz w nieodgadniona przestrzeń

równoległego czasu,

znikasz w nieskończoności rymów,

wybijasz takt pamięci…

Dzień 24 V 2000 r. przyniósł kolejny sukces. Odbyła się promocja nowego tomiku. Nadaliśmy mu tytuł „Zamyślenia”. Antologia nawiązywała swym tytułem do atmosfery końca wieku – tak napisały we wstępie panie, J. Łoś i J. Bigus.

Kolejny rok nie szczędził nam znowu smutnych przeżyć. W styczniu 2001 r. odszedł na zawsze nestor gostynińskich poetów, Edward Wojtczak.

Te przeżycia przyniosły pomysł uczczenia pamięci naszych Przyjaciół, J. Stalińskiego i E. Wojtczaka. W listopadzie 2001 r. zaprosiliśmy ich rodziny i mieszkańców miasta na poświecone im Zaduszki Poetyckie. Przygotowane zostały okolicznościowe tomiki poetyckie: „Zaduma” E. Wojtczaka i „Paleta barw” J. Stalińskiego.

Z okazji jubileuszu 10-lecia powstania GKP wydany został tomik „Gostynińskie pejzaże”, sponsorowany przez Nadleśnictwo Gostynin. Był on pokłosiem środowiskowego konkursu poetyckiego. Tomik pokazał piękno i bogactwo otaczającej nas przyrody. Uroczysta promocja odbyła się we wrześniu 2004 r.

W roku 2004 r. GKP doczekał się naukowego opracowania. Powstała praca dyplomowa dokumentująca jego działalność. Autorką tego opracowania jest nauczycielka Szkoły Podstawowej
nr 1 w Gostyninie, p. T. Zarzycka, która w ramach studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie przygotowała obszerną analizę pt. „ Gostyniński Klub Poetycki i jego rola w życiu artystycznym miasta”.

Kolejna, piata już antologia poezji gostynińskiej ukazała się w 2010 r. i nosi tytuł „Blisko Boga”.

Jest to zbiór poetyckich refleksji duchowych.

Jubileusz 20-lecia Gostynińskiego Klubu Poetyckiego obchodzony jesienią 2014 r. zgromadził w Bibliotece rzesze jego sympatyków i przyjaciół. Jak ważny dla naszego miasta jest Klub niech świadczy wpis do Kroniki: „za serce, dobroć i miłość uwiecznioną w waszej twórczości bardzo serdecznie dziękujemy".