.

Pod patronatem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie, Stowarzyszenia Historycznego im.11 Grupy Operacyjnej NSZ w Płocku i Klubu Gazety Polskiej w Gostyninie została przeprowadzona lekcja historyczna  z cyklu ,,Przystanek historia”. Uczestnikami byli uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku.

Lekcja historyczna obejmowała tematykę ,,Rzeczpospolita Polska – jej zdobycze gospodarcze, rozwój i innowacje techniczne, znani naukowcy, sportowcy, aktorzy i ich osiągnięcia”. W trakcie lekcji pokazany został film pt. ,,Miasto ruin”, który zobrazował to, co Polska straciła w czasie II wojny światowej. Omówiono również zniszczenia dokonane przez dwóch okupantów.
W dalszej części spotkania uczestnicy usłyszeli wykład, (któremu towarzyszy stała wystawa historyczna) na temat Żołnierzy Wyklętych naszego regionu i tych najbardziej znanych z terenu Polski.
Na zakończenie wszyscy zebrani obejrzeli film promocyjny biblioteki pt. ,,Czytelnictwo z przymrużeniem oka”. Zainteresowani uczniowie otrzymali komiksy historyczne wydane przez Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ, a także grę paragrafową ,,Dziennikarka” i ,,Przewodnik po historii polski 966-2016”, które w ramach podziękowań za owocną współpracę biblioteka przekazała szkole.